Jak probíhá asistence
1. Před začátkem ponoru: Důležitý je výběr masky na potápění. Správnost masky zjistíme, přiložením a přitlačením masky na obličej. Tím se z ní vyfoukne přebytečný vzduch a maska na obličeji drží sama. Důležité mohou být také malé úpravy, jako oholený knír přímo pod nosem, jelikož toto je nejčastěší průnik vody do masky u mužů. U žen tento problém tak častý nebývá, i když se může vyskytnout.
Další pomůcka, kterou je dobré zmínit je závaží. Lidské tělo samo o sobě na hladině plave, a tak použití pogumovaných ocelových obojků a nebo závaží na opasku přijde vhod. Také se tím dobře vyvažuje klesání těla, pokud dáme závaží na nohy, tělo klesá pod vodu ve vzpřímené pozici atd.
Video, na kterém je vidět, jakým způsobem se používá závaží při potápění. Klikni!
2. Během sestupu: Jakmile dvojice začne sestupovat, asistent sleduje komunikační signály. V momentě, kdy je třeba vyrovnat tlak, asistent uchopí freedivera za nos, středně silně ho stiskne a umožní potápěči provést profouknutí. Tento úkon musí být proveden citlivě, aby byl zajištěn správný tlak a pohodlí pro potápěče. Hodně závisí na masce a tvaru nosu asistovaného. Někdy je potřeba asistovanému druhou rukou přidržet hlavu, abychom dosáhli správného stisku.
Video z asistence nosu pod vodou. Pozice asistenta u klienta zezadu, aby měl lepší kontrolu na nosem. Klikni!
3. Komunikace: Nejdůležitější je neustálá komunikace. I když pod vodou není možné mluvit, asistenti a freediveři si vypracovávají systém signálů, který jim umožňuje dorozumět se ohledně vyrovnávání tlaku nebo jakýchkoli jiných potřeb. Při každé asistenci nosu musí proběhnout vzájemné porozumění, zda k uvolnění došlo, a nebo ne. Zde si musí být asistent 100% jistý. Pokud si jistý není, nepokračuje hlouběji a při delších nejasnostech vyplave s asistovaným na hladinu.
4. Bezpečnost: Asistent musí být dobře vyškolený a připravený na rychlé reakce. Pokud by došlo k problémům s vyrovnáním tlaku nebo jakýmkoli jiným potížím, je asistent zodpovědný za okamžitý návrat freedivera na hladinu a zajištění jeho bezpečnosti.
Závěr
Freediving je sport, který poskytuje svobodu a krásu, ale také vyžaduje vysokou míru odpovědnosti a přípravy, zejména při práci s lidmi s postižením, omezenou hybností apod. Osobní asistence zde není jen o fyzické podpoře, ale také o psychologické podpoře a důvěře. Správně provedená asistence umožňuje těmto potápěčům překonávat své limity a užívat si hloubky oceánu stejně jako jejich zdraví kolegové. Voda je prostředím, kde se tělo může cítit lehké a volné, a díky správné asistenci mohou i lidé s omezenou mobilitou zažívat radost a klid, které freediving přináší.
Poděkování
Poděkování patří Freedive Praha za uspořádání akce a poskytnutí foto a video materiálů. Zvláště pak Honzovi Barešovi, díky kterému toto vše vzniklo.